ES CRITERIO

ES CRITERIO

Nasiona rzepaku

ES Criterio to nowa hybrydowa odmiana rzepaku ozimego firmy LIDEA, o bardzo wysokiej zdrowotności na choroby takie jak Phoma, Sclerotinia, Cylindrosporioza oraz Verticilium oraz z wysokim potencjałem plonowania potwierdzonym w wynikach rejestrowych COBORU 2020
 

REJESTRACJA

Spodziewana Polska 2022

 

JAKOŚĆ PLONU

W odmianie rzepaku ozimego ES Criterio znajduje się gen odporności na suchą zgniliznę kapustnych (Phoma) – gen RLM 7. Gen RLM 7 podczas porażenia rzepaku przez grzyb w specyficzny sposób zabezpiecza roślinę przed chorobą. 

Zawartość tłuszczu: 45,7%

Zawartość kwasów Omega-3: 8,3%

Zawartość białka: 38,5% (w suchej masie beztłuszczowej)

 

PLON NASION

PLON NASION (% WZORCA / dt/ha) w rejonach doświadczeń rejestrowych COBORU 2019-2020. 

 

undefined


WZORZEC: 41,3 dt/ha = 100%

ES CRITERIO: 43,1 dt/ha = 104%

WZORZEC to średnia plonowania odmian ES Valegro, SY Ilona, Architect F1, Duke F1 (DK EXPIRO)

Źródło: COBORU 2020
 

 

DOBÓR STANOWISKA

Odmiana przeznaczona na stanowiska zagrożone kiłą kapustnych, a więc wilgotne, ciężkie. Doskonała w warunkch stresowych.

 

undefined

 

 

FIZJOLOGIA 

Rośliny rzepaku ozimego ES Criterio są wysokie, ale bez wyraźnej tendencji do wylegania oraz osypywania, co ułatwia przeprowadzanie zbioru. 

Rzepak buduje plon głównie na odgałęzieniach bocznych, dlatego nie należy drastycznie zwiększać normy wysiewu ponad zalecaną górną granicę (patrz kategoria: norma i termin wysiewu).

Termin dojrzewania rzepaku ES Criterio określony został jako średnio późny.

 

undefined

 

 

CECHY AGRONOMICZNE

 

undefined

 

 

TERMIN SIEWU

 

Ze względu na dobry, wczesny wigor nie zalecamy rzepaków mieszańcowych siać zbyt wcześnie. Należy dopasować się do warunków wilgotnościowych i siewy rozpocząć w terminie zalecanym w danym rejonie. W przypadku niemożności dotrzymania terminu siewu – wyjazd w pole można opóźnić nawet do 7-10 dni od terminu zaleconego.

 

NORMA SIEWU

50-55 NASION / M2

Z  racji dopasowania do opóźnionego terminu siewu, który jest jednym z elementów agrotechnicznej walki z kiłą kapusty, ES Criterio ma lekka tendencję do jesiennej elongacji i wynoszenia szyjki korzeniowej, dlatego zalecamy przeprowadzenie zabiegu regulacji łanu.

GDZIE KUPIĆ ES CRITERIO?

Skontaktuj się z przedstawicielem regionalnym na swoim terenie

KONTAKT