Kiedy siać kukurydzę? Pierwszy flint czy dent, ziarno czy kiszonka?

29 kwietnia 2023

kiedy siac kukurydze poradnik

Wiedza o optymalnych terminach siewu jest kluczowa dla uzyskania dobrych plonów. W pierwszym odcinku nowego cyklu Moja KUKURYDZA omówimy, kiedy siać kukurydzę, jakie są najlepsze warunki dla siewu różnych typów i odmian kukurdzy i na co zwrócić uwagę podczas wyboru terminu siewu:

# jak ustalić optymalny termin wysiewu?

# dlaczego flinty wysiewać lepiej przed dentami?

# dlaczego wysiewać odmiany ziarnowe przed kiszonkowymi?

# na co uważać ustalając termin siewu?

# dlaczego lepiej zasiać późno niż za wcześnie?

# dlaczego nie przesiewać pochopnie?

OGLĄDAJ odcinek #1 serii Moja KUKURYDZA

Jak ustalić optymalny termin siewu kukurydzy?

Optymalny termin siewu kukurydzy zależy od wielu czynników, takich jak odmiana, warunki pogodowe i regionalne zalecenia. W przypadku kukurydzy, optymalne terminy siewu są nieco bardziej skomplikowane niż dla innych upraw.

Różne terminy siewu w zależności od odmiany kukurydzy

  • Flinty: Odmiany flintowe są bardziej tolerancyjne dla niskich temperatur. Optymalna temperatura gleby do wysiewu tych odmian wynosi 8°C.
  • Denty: Odmiany typu dent mają wyższe wymagania termiczne, z optymalnymi temperaturami gleby wynoszącymi 9-10°C. W praktyce zaleca się jednak poczekać, aż temperatura gleby osiągnie 12°C.
  • Odmiany kiszonkowe i ziarnowe: W przypadku opóźnionego siewu, warto rozpocząć od odmian ziarnowych, a następnie zakończyć na odmianach kiszonkowych.

Czy brać pod uwagę fenologiczne terminy siewu?

Oprócz map regionów i regionalnych zaleceń co do terminu siewu, warto również zwrócić uwagę na fenologiczne terminy siewu, które opierają się na zjawiskach zachodzących w przyrodzie. Termin siewu kukurydzy często wiąże się z zakwitnięciem mniszka lekarskiego oraz czerwonej porzeczki. To dobre wskazówki, bo odnoszą się do realnej temperatury występującej za oknem. 

Temperatura gleby jako kluczowy czynnik

Jednak to temperatura gleby jest zdecydowanie najważniejszym wyznacznikiem optymalnego terminu siewu kukurydzy. Należy obserwować termometry glebowe oraz prognozy pogody, aby uniknąć opadów deszczu i przymrozków, które mogą negatywnie wpłynąć na wzrost roślin. Minimalna temperatura gleby do siewu kukurydzy to 8°C (dla flintów), a 10°C (dla dentów)

Dlaczego lepiej siać kukurydzę później niż wcześniej?

Siew kukurydzy przed czasem może nie przynieść oczekiwanych rezultatów - kukurydza nie trafia na optymalne warunki i męczy się z niskimi temperaturami. Za to opóźnienie siewu o kilka dni korzystnie wpłynie na rozwój roślin i ostateczny plon. Oto kilka powodów, dla których warto poczekać na odpowiedni moment:

Uniknięcie szkodników i chorób

Siew kukurydzy w optymalnym terminie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia szkodników i chorób, takich jak rdza kukurydzy czy fuzarioza kłosów. Siew wcześniejszy niż zalecany może narażać rośliny na większe ryzyko infekcji.

Poprawa wykorzystania składników pokarmowych

Kukurydza posiana zbyt wcześnie może nie wykorzystać dostępnych składników pokarmowych w glebie. Wzrost roślin może być spowolniony, co ostatecznie wpłynie na niższy plon.

Lepsza kondycja roślin

Optymalny termin siewu wpłynie na lepszą kondycję roślin. Rośliny wysiane we właściwym czasie będą silniejsze, bardziej odporne na szkodniki i choroby, a także lepiej przygotowane na surowe warunki pogodowe - na przykład późnomajowe przymrozki.

Praktyczne wskazówki dotyczące siewu kukurydzy

Oto kilka praktycznych porad, które pomogą uzyskać najlepsze rezultaty podczas siewu kukurydzy:

Wybierz odpowiednią odmianę: Wybór odpowiedniej odmiany jest kluczowy. Zwróć uwagę na tolerancję odmiany na niskie temperatury oraz jej przeznaczenie (na ziarno czy na kiszonkę).

Sprawdź jakość nasion: Przed siewem sprawdź jakość nasion. Wybieraj te o wysokiej kiełkowalności i zdolności do rozwoju.

Pilnuj głębokości siewu: Optymalna głębokość siewu kukurydzy to 3-5 cm. Siew zbyt płytki może prowadzić do powierzchownego ukorzenienia, natomiast zbyt głęboki siew może opóźnić kiełkowanie i wzrost roślin.

Monitoruj warunki pogodowe: Obserwuj prognozy pogody i dostosuj termin siewu do panujących warunków.

Nie siej w nieogrzaną glebę: Optymalna temperatura gleby dla kiełkowania nasion kukurydzy to 10°C. Siew wcześniejszy niż zalecany może prowadzić do słabszego rozwoju roślin i niższych plonów.