Kukurydza

Odmiany kukurydzy na ziarno i na kiszonkę od Lidea dostępne w sprzedaży w Polsce.

nasiona kukurydzy od Lidea

Nasiona kukurydzy LIDEA

Lidea oferuje wybór nasion kukurydzy dopasowany do wszystkich pól i potrzeb rolników w Polsce. W ofercie znajdują się zarówno odmiany typowo ziarnowe, jak i nasiona kukurydzy na kiszonkę. 

Jak szybko odnaleźć nasiona kukurydzy dopasowane do Twojego gospodarstwa?

  1. UŻYWAJĄC FILTRÓW. Nad miniaturkami z nazwą odmiany znajdują się filtry, dzięki którym dobierzesz nasiona kukurydzy dobrze dopasowane do wybranych potrzeb.
  2. ZWRACAJĄC UWAGĘ NA KOLOR MINIATURKI I NA IKONY. Podzieliliśmy nasze odmiany kukurydzy, używając kolorów:
  • NASIONA NA ZIARNO oznaczono kolorem pomarańczowym
  • NASIONA NA KISZONKĘ oraz uniwersalne oznaczono kolorem zielonym
Euralis i Caussade teraz pod marką Lidea

NASIONA EURALIS I CAUSSADE SEMENCES TO TERAZ NASIONA LIDEA

15 kwietnia 2021 roku Euralis Semences i Caussade Semences połączyły się, tworząc Lidea. Odtąd nasze nasiona kukurydzy są dostępne pod marką Lidea.

Jakie nasiona kukurydzy kupić do siewu?

Kukurydza to jedna z najbardziej wydajnych roślin uprawnych z rodziny wiechlinowatych. Kukurydza w Polsce uprawiana jest na ziarno (z możliwością przeznaczenia na bioetanol czy na grys) i na kiszonkę (z możliwością przeznaczenia na biogaz). Rolnicy w Polsce w większości preferują typowe odmiany  ziarnowe, a także odmiany uniwersalne, bo z powodzeniem sieją wtedy kukurydzę i na kiszonkę, i na ziarno, co zwiększa przydatność zakupionych nasion. Hodowcy i producenci nasion przygotowali jednak także odmiany przeznaczone wyłącznie do uprawy na kiszonkę. Takie rośliny kukurydzy mają typowo kiszonkowy pokrój, a ichj uprawa pozwala uzyskać najwięcej wysokoenergetycznej paszy treściwej idealnej do skarmiania bydła mlecznego.

Dokonując wyboru nasion kukurydzy, należy zwrócić uwagę na przeznaczenie uprawy, wczesność dojrzewania (FAO), typ ziarna (flint czy dent), cechy agronomiczne oraz stanowisko glebowe pod uprawę kukurydzy. Ponadto warto sprawdzić wyniki plonowania rejestracyjne i PDO COBORU na przestrzeni lat. Przecież koniec końców interesuje nas zwrot z inwestycji, jaką jest wysiew kukurydzy. 

Po pierwsze: wczesność odmiany - jakie FAO?

Kluczowym aspektem jest wybór odpowiedniej odmiany o określonej wczesności do danego regionu uprawy. Przy doborze odmian w szczególności należy kierować się wczesnością dojrzewania oraz panującymi warunkami glebowymi w danym regionie. Im odmiana kukurydzy jest późniejsza, tym dłuższy jest jej okres wegetacji.

Odmiany wczesne charakteryzują się największym udziałem kolb w plonie zielonej i suchej masy, jednak plon jest niższy od pozostałych. Wczesne odmiany ziarnowe charakteryzują się niższą wilgotnością o 25-30 %, natomiast plon nasion jest wyższy w późniejszych odmianach.

Średnio wczesne odmiany mieszańcowe dojrzewają ok 10-12 dni później oraz plonują 5-10 % wyżej względem odmian wczesnych, a udział kolb w masie z przeznaczeniem na kiszonkę jest niższy.

Odmiany średnio późne dojrzewają 23-26 dni później od wczesnych, trzymają najwyższy udział plonu ziarna (ok 15 % więcej), jednak nieco niższy udział kolb w kiszonce.

Po drugie: jakie wybrać nasiona kukurydzy - typu flint czy dent?

Wyróżniamy dwa typy ziarniaków: flint i dent, które różnią się budową bielma.

Ziarno typu flint kształtu okrągłego o grubej warstwie bielma szklistego, charakteryzujące się dużą twardością i gęstością oraz szybkim rozwojem początkowym. Odmiany tego typu posiadają lepszą tolerancję na chłody oraz wyróżniają się szybszym kwitnieniem. Ziarno przydatne do produkcji kasz bądź mąki.

Odmiany mieszańcowe typu dent cechujące się wydłużonym, spłaszczonym i pomarszczonym ziarnem, mające bielmo mączaste. Kukurydza o ziarnie typu dent jest bardziej wrażliwa na chłody, początkowy rozwój rośliny nieco wolniejszy, natomiast posiada wyższy potencjał plonowania. Odmiany zawierające ziarno typu dent zalecane do produkcji alkoholu i skrobi.

W naszej ofercie produktów od Lidea dysponujemy także ziarnami typu flint/dent. Ponadto posiadamy nowoczesne genetycznie odmiany kukurydzy z pierwszej grupy wczesności o kolbach typu flint bądź dent sprawiające opłacalność uprawy rośliny typu ziarnowego. 

Sprawdź całą naszą ofertę produktów od Lidea!

Po trzecie: dobór odmiany, a cechy agronomiczne.

Podatność na wyleganie, zdrowotność, tolerancja na zmniejszoną obsadę, dopasowanie do stanowiska, gleby i zasobności wody to najważniejsze cechy, którymi należy kierować się przy wyborze kupna nasion kukurydzy. Przy uprawie rośliny na kiszonkę należy dobrać odmianę o mocnym efekcie 'stay green' (cecha utrzymująca zielone liście w okresie dojrzewania ziarna).

Zdrowotność w kukurydzy odgrywa istotną rolę, dlatego należy wybierać odmiany o wysokiej odporności na grzyba z rodzaju Fusarium. Wywołuję on najpopularniejsze choroby w roślinie tj. zgniliznę korzeni, zgorzel podstawy łodygi czy fuzariozę kolb.

Jeżeli na swojej liście doboru znamy kierunek użytkowania, typ ziarna, wczesność (FAO) i najwyższy potencjał plonowania, to zbliżamy się ku końcowi w wyborze idealnie dopasowanej odmiany do uprawy kukurydzy.

Sprawdź nasz katalog!

Po piątek: dopasowanie odmiany kukurydzy do stanowiska.

Uprawa kukurydzy jest rośliną o stosunkowo niskich wymaganiach glebowych, natomiast aby doskonale dopasować odmianę do stanowiska, zalecane jest skorzystanie z innowacyjnego programu YIELD PROFILE. 

Idealnie dopasowana odmiana do stanowiska to potencjał rośliny i satysfakcjonujący plon!