facebook pixel 1 facebook pixel 2

Jakie odmiany uprawiać na grys?

Odmiany kukurydzy do celów młynarskich. Produkcja grysu ze zdrowych nasion o bardzo dobrych cechach jakościowych!

Decydując się na uprawę kukurydzy do celów konsumpcyjnych należy wybrać wzorową odmianę kukurydzy. W naszej ofercie znajdziecie odmiany idealnie nadające się do produkcji grysu, spełniające wymagania jakościowe ziarna w przemyśle młynarskim!

 

Co wyróżnia odmiany kukurydzy na grys od hodowli Lidea?

 

  • wysokie plonowanie
  • znakomita zdrowotność ziaren
  • bardzo duży udział części szklistej

 

Dlaczego flint do produkcji grysu?

 

Przy wyborze odmiany kukurydzy na cele młynarskie kluczowy jest typ ziarna do produkcji grysu. Rolnicy powinni szukać odmiany wytwarzającej okrągłe i twarde ziarniaki, o wysokiej gęstości i bardzo dużej zawartości skrobi szklistej. Powyższe cechy posiadają ziarna typu flint, ziarno takie dobrze się łamię, zyskując wysoki udział łonów (grysu). Ponadto ziarno typu flint wyróżnia się mniejszym udziałem bielma mączystego, które w produkcji grysu jest nieprzydatne.

 

Uprawa kukurydzy - nasiona od Lidea

 

Przy uprawie kukurydzy na grys bardzo ważne jest osiągnięcie dojrzałości fizjologicznej ziarna. Preferowane są odmiany wczesne i średniowczesne, które charakteryzują się zwykle odpowiednią wilgotnością podczas zbioru.

Dodatkowo nasze odmiany odznaczają się dobrym wczesnym wigorem, co pomaga zbudować potencjał plonotwórczy, a wysoka odporność na porażenia przez grzyby sprawia, że możemy zebrać zdrowe ziarno wolne od mykotoksyn.

 

Lista odmian kukurydzy na grys:

 

FAO 220

FAO 230

FAO 240

FAO 240-250

 

SPRAWDŹ CAŁY KATALOG ODMIAN KUKURYDZY LIDEA