Ile azotu rzepak potrzebuje jesienią?
Liście rzepaku żółkną albo stają się fioletowe? To znak, że roślina głoduje, bo przez zmiany koloru liści objawiają się niedobory pokarmowe. W przypadku wegetacji jesiennej tej uprawy chodzi najpewniej o deficyt azotu, z którym związane są także braki fosforu. Zanim więc zadamy sobie pytanie: ile azotu na rzepak zastosować jesienią, sprawdźmy, jakie jest zapotrzebowanie rzepaku na składniki pokarmowe jesienią w ogóle.
W 5 minut przeczytasz o:
- wymaganiach pokarmowych rzepaku ozimego jesienią
- jak objawiają się niedobory azotu i potasu
- problemach z przezimowaniem źle odżywionej plantacji
Zobacz nasz wideoporadnik
NIEDOBORY AZOTU W RZEPAKU
Przebarwienia liści rzepaku to częsty jesienny widok. Liście wpierw stają się żółte bądź czerwone, a w końcu zasychają. Jest to ewidentny objaw deficytu azotu, który może w znacznym stopniu zaszkodzić plantacji i obniżyć plony. Gdy zawartość azotu w roślinach rzepaku spada poniżej 3%, liście zaczynają wyraźnie zmieniać zabarwienie, co obrazuje ilustracja.
Podobne objawy daje również deficyt potasu, jednak w praktyce występuje on wtedy, gdy rośliny cierpią jednocześnie głód spowodowany brakiem azotu.
ZAPOTRZEBOWANIE RZEPAKU NA MAKROSKŁADNIKI, CZYLI ILE AZOTU NA RZEPAK
Największe zapotrzebowanie na jesień rośliny wykazują na azot i potas. Zdrowy i dobrze odżywiony rzepak w sprzyjających warunkach glebowo-klimatycznych pobiera od 60 do 80 kg na ha azotu (N), a jeszcze więcej potasu (K) – od 80-100 kg na ha. Dalej w kolejce potrzeb pokarmowych plasują się wapń (Ca) (25-30 kg/ha), fosfor (P) (20-25 kg/ha), siarka (S) (10-15 kg/ha) i magnez (Mg) (5-6 kg/ha). Trzeba jednak zaznaczyć, że dotyczy to odmian z poprawną obsadą.
W przypadku plantacji wybujałych i przy nadmiernej obsadzie zapotrzebowanie na azot znacznie wzrasta – aż do 120 kg na ha. Dobrze ilustruje to poniższy wykres, pokazujący jak bardzo pobieranie azotu uzależnione jest od obsady i fazy rozwojowej roślin.
Warto zwrócić uwagę na dwa przykłady:
- PRZYKŁAD 1: rośliny posiadające 10-12 liści (szyjka korzeniowa 12 mm) przy obsadzie 50 roślin/m2 pobiorą 50 kg azotu na ha. Podobnej wielkości rośliny przy obsadzie obsadzie 80-90 roślin/m2 zużytkują aż 110 kg/ha!
- PRZYKŁAD 2: Załóżmy stałą obsadę roślin wynoszącą 50 roślin/m2. Rzepaki w stadium 6 liści pobiorą około 30 kg azotu na ha, a w stadium 12 liści aż 80 kg azotu na ha.
KONSEKWENCJE NIEDOBORÓW AZOTU W RZEPAKU
Deficyt azotu w okresie jesiennym objawi się przede wszystkim problemami z zimowaniem. Oto lista problemów, które może spowodować.
- Przebarwienia i odrzucenie liście. Mniejsza powierzchnia asymilacyjna osłabi plantację przed zimą.
- Ograniczenia w pobieraniu innych makroskładników. Rzepak, któremu brakuje azotu szybko zaczyna cierpieć na niedobory pozostałych makro- i mikroskładników pokarmowych – na przykład opisanego wcześniej fosforu (P).
- Jesienne wydłużanie pędu. Jeśli brakom pokarmowym azotu towarzyszy nadmierna obsada, szyjka korzeniowa rzepaku będzie miała tendencję do wydłużania się i jesiennej elongacji. Taki pokrój rzepaku jest niekorzystny, bo stożek wzrostu przestaje być dobrze chroniony przed mrozem. Wydłużona szyjka korzeniowa obniża szansę plantacji na dobre przezimowanie.
- Osłabienie systemy korzeniowego. Zmniejsza kumulację składników pokarmowych w szyjce korzeniowej. Ma rozliczne konsekwencje – od zmniejszenia zimotrwałości przez obniżenie zdolności do regeneracji po zimie aż po problemy spowodowane coraz częściej występującą wiosenną suszą.
- Ogranicza tworzenie zawiązków pędów bocznych i kwiatostanów które ma miejsce już w fazie 6-8 liścia
Prawidłowy rozwój jesienny jest tym ważniejszy im bardziej są niekorzystne warunki w okresie wiosennym.
Jeśli warunki na polu nie sprzyjały wykonaniu poprawnego nawożenia, mamy możliwość pomóc plantacji rzepaku do 30 listopada i w zgodzie z przepisami zastosować nawozy azotowe.
ES Capello – rzepak ozimy niezawodny w każdych warunkach
Szukasz wyśmienitej odmiany rzepaku na przyszły sezon? Sprawdź ES Capello od Lidea. To odmiana rzepaku o najlepszych cechach jakościowych i doskonałej zdrowotności. Posiada gen RLM7, który uodparnia rośliny na suchą zgniliznę kapustnych, dobrze zimuje, wiosną wytwarza zdrowe rośliny o dużej licznie rozgałęzień bocznych.