facebook pixel 1 facebook pixel 2

Upewnij się, że Twoja gleba jest przykryta. To się opłaca!

Rekordowo wysokie ceny nawozów skłaniają rolników do szukania alternatywnych metod dostarczenia składników pokarmowych uprawie. Istnieją różne strategie ograniczania stosowania nawozów azotowych do upraw, a jednym z takich rozwiązań agronomicznych jest sianie mieszanek międzyplonowych.

Poza zmianą płodozmianu czy wprowadzeniem upraw wiążących azot, takich jak na przykład soja, siew mieszanek międzyplonowych jest rozwiązaniem, które zmniejsza nakłady nawozów azotowych, potasowych i fosforowych. Lidea opracowała mieszanki międzyplonowe dla wielu gatunków roślin uprawnych. Te międzyplony, potocznie zwane przedplonem albo poplonem zapewniają do 1/3 zapotrzebowania na azot dla uprawy następczej.

OPŁACALNOŚĆ SIEWU MIĘDZYPLONÓW (POPLONÓW CZY PRZEDPLONÓW)

Strategia siewu międzyplonów jest z pewnością opłacalna dla rolników, ponieważ zapewnia, że ​​ich pola nie są pozbawione azotu. Mieszanki międzyplonowe LIDCOVER wprowadzają do gleby około 60 kg/ha azotu dostępnego dla rośliny następczej. To jest równoważne z podaniem 130 kg mocznika -  przy cenie dla przykładu 370 zł/dt jest to olbrzymia oszczędność. 

Należy też wspomnieć o potasie, jego dostępność może wynosić około 60 kg/ha, a to kolejna oszczędność w wysokości 270 zł/dt.

Fosfor, siarka, magnez, wapń to kolejne pierwiastki, które rośliny stosowane w mieszankach międzyplonowych wtłaczają w glebę poprzez biomasę.

Dla rolników siew mieszanek międzyplonowych jest opłacalną inwestycją, a nie obciążeniem.

– Wysiew mieszanek ma duże znaczenie agronomiczne. Dla przykładu poprawiają strukturę gleby i jednocześnie przywraca dostępność azotu. Rośliny te pobierają wodę i składniki odżywcze z gleby, dzięki czemu zmniejszają wycieki azotanów o 50 procent w porównaniu z nieuprawianą glebą. Niektóre rozwiązania oferowane przez Lidea mogą wychwytywać do 150 kg azotu z profilu glebowego, ale także z atmosfery dzięki roślinom bobowatym obecnym w mieszankach (zwłaszcza koniczynom i wykom). Po zniszczeniu międzyplonu od 25% do 55% składników odżywczych i azotu zmagazynowanych w biomasie wraca do następnej uprawy” – mówi Guy Montet, kierownik ds. rynku roślin paszowych i usługowych w Lidea.

ZALETY MIESZANEK MIĘDZYPLONOWYCH

  1. Dostarczają pierwiastki nawozowe (azot, fosfor, potas i mikroelementy), zatrzymując te pierwiastki w glebie, które są potem dostępne dla następnej uprawy.
  2. Chronią glebę przed erozją.
  3. Odgrywają rolę w strukturze gleby ze względu na jej rozwój korzeni i sprzyjają mikrofaunie i florze glebowej.
  4. Wpływają na zwiększenie masy organicznej w glebie.

Rolnicy przekonają się, że uwaga, jaką poświęcą zarządzaniu międzyplonami, zostanie wynagrodzona w perspektywie średnioterminowej, ponieważ poprawiają one jakość gleby i wydajność upraw. Wybór mieszanki międzyplonowej LIDCOVER jest niezbędny i musi być dostosowany do warunków i praktyk uprawy na każdym stanowisku oraz do rośliny następczej.

PEŁNA OFERTA MIESZANEK MIĘDZYPLONOWYCH LIDEA

katalog nasion przedplony lidea

Wejdź na naszą stronę z ofertą mieszanek międzyplonowych LIDCOVER lub pobierz katalog, klikając w przycisk poniżej.