Rzepak Azot Master - efektywne wykorzystanie azotu
Wykorzystaj cały potencjał swoich pól i zainwestowane pieniądze w azot, wysiewając odmiany rzepaku najlepiej wykorzystujące azot.

Technologia Azot Master firmy Lidea to specjalne odmiany rzepaku wyróżniające się ponadprzeciętną zdolnością efektywnego wykorzystania dostępnego azotu po okresie zimowym. Dzięki temu rolnicy, stosując zaplanowaną dawkę nawozu azotowego, mogą niezależnie od warunków liczyć na lepszą konwersję dostarczonego azotu w plon, minimalizując ryzyko strat związanych z niedostatecznym wykorzystaniem tego składnika.

Odmiany rzepaku Azot Master:
CO DAJE Lepsze wykorzystanie azotu?
Warunki panujące na polu, przebieg pogody oraz możliwość zastosowania nawozów w odpowiednim momencie sprawiają, że rośliny rzepaku rozwijają się w korzystnych bądź niekorzystnych warunkach zaopatrzenia w azot. Odmiany ultraefektywnie wykorzystujące azot w obu sytuacjach mają przewagę.

dobra mineralizacja
odpowiedni termin aplikacji
odpowiednia dawka

KOMFORTOWY DOSTĘP DO AZOTU

MOŻLIWOŚĆ ZEBRANIA WIĘKSZEGO PLONU NIŻ ZAKŁADANY
W warunkach optymalnego nawożenia azotem uzyskujesz wyższe plony przy tej samej dawce azotu. Dzięki temu każda zastosowana jednostka nawozu zostaje w pełni wykorzystana, a azot, który w innych przypadkach pozostałby niewykorzystany, przekształca się w dodatkowy plon.

wolna mineralizacja
niskie temperatury
niedobory wody
późna aplikacja nawozów
ograniczona dostępność składników pokarmowych

OGRANICZONY DOSTĘP DO AZOTU

ZWIĘKSZONE SZANSE NA UZYSKANIE ZAKŁADANEGO PLONU
W warunkach stresu azotowego odmiany Azot Master skuteczniej wykorzystują dostępną ilość azotu, zwiększając szansę na osiągnięcie zakładanego plonu. Dzięki temu ograniczasz ryzyko strat i stabilizujesz swoje wyniki produkcyjne.
JAK SELEKCJONUJEMY ODMIANY AZOT MASTER?

Odmiany Azot Master są efektem 10-letnich prac hodowlanych oraz 4-letnich badań przeprowadzonych na 1500 poletkach w 8 różnych lokalizacjach w Europie. Odmiany zostały sprawdzone w polskich warunkach, są dopasowane do różnych nawyków agrotechnicznych rolników we wszystkich głównych agroregionach UE: we Francji, w Niemczech, w Polsce i w Rumunii.


Azot jest ważną pozycją kosztową w uprawie rzepaku. W pracach hodowlanych skupiamy się nad odmianami, które jak najefektywniej wykorzystującymi nawożenie azotowe.

Anthony Rodrigues E Silva,
WOSR Technical Development Manager
ZOBACZ FILM
Kluczowe parametry efektywności wykorzystania azotu
Poniższy schemat obrazuje procesy i wskaźniki związane z pobieraniem, magazynowaniem i wykorzystaniem azotu przez roślinę rzepaku – zarówno te zależne od odmiany, jak i niezależne od niej.


Efektywność wykorzystania N (ile nasion roślina jest w stanie wyprodukować z 1 kg N)

% remobilizacji N (ile N roślina może użyć na tworzenie plonu)

Indeks odżywienia N

Wskaźnik defoliacji (odrzucenie liści)

Efektywność pobierania N (ile N roślina jest w stanie pobrać)
Poniższy wykres przedstawia wyniki naszej pracy hodowlanej, wykazując, że LID INVICTO, LID TEBO i LID MAESTRO efektywnie wykorzystują każdą zaabsorbowaną dawkę azotu, niezależnie od panujących warunków podczas okresu wegetacji. Wyniki te przekładają się na wyższy plon w porównaniu do kontroli.
