Po co się suszy kukurydzę?
Galopujące ceny energii oraz surowców energetycznych sprawiają, że kosztochłonne suszenie kukurydzy staje na granicy opłacalności.
W porównaniu do ubiegłego ceny suszenia kukurydzy wzrosły o 30%. Dowiedz się jak wybór odpowiedniej odmiany, pozwoli Ci zmniejszyć koszty suszenia kukurydzy i zwiększyć rentowność produkcji.
Czy kukurydzę trzeba suszyć?
Chcąc bezpiecznie przechowywać zebrane ziarno kukurydzy po zbiorze, konieczne jest jego osuszenie. Zawartość wody w ich wnętrzu nie powinna przekraczać 14%. Zbyt wysoka wilgotność ziarna kukurydzy po zbiorze – nierzadko przekraczająca 30% – wiążę się z jego szybszym zagrzewaniem oraz psuciem.
Jak długo może leżeć mokra kukurydza?
Często spiętrzenie prac w gospodarstwie, a także ograniczona wydajność suszarni sprawia, że nie jesteśmy w stanie wysuszyć całej partii ziarna bezpośrednio po zbiorze. W takiej sytuacji ważne jest, aby w pierwszej kolejności wysuszyć ziarno kukurydzy koszonej w dni o wyższej temperaturze, aby zapobiec jego zakiszeniu się. Z kolei ziarno zbierane w chłodniejsze dni lub w nocy możemy składować nawet do 3 dni przed jego wysuszeniem. Przewietrzając ziarno kukurydzy za pomocą wentylatora możemy zakonserwować je w ten sposób na dodatkowe kilka dni. Dla przykładu wentylując w ten sposób kukurydzę o wilgotności 35% możemy opóźnić jej suszenie nawet o 6 dni.
Czy opłaca się suszyć kukurydzę?
Po zbiorach ziarna kukurydzy producenci rolni stają przed dylematem. Zastanawiają się czy korzystniej będzie sprzedać mokre ziarno bezpośrednio po zbiorze po niższej cenie czy suszyć i sprzedać drożej w późniejszym terminie?
O opłacalności tego działania w dużej mierze zależą wzrastające stale koszty suszenia, które mogą wynieść od 40 do nawet 60% całkowitych kosztów produkcji kukurydzy. Cena za suszenie kukurydzy podawana jest dla jednego tono procenta. W związku z tym koszt jest tym wyższy im wyższa jest wilgotność początkowa suszonego ziarna. Sprawdź, jak obliczyć realny koszt suszenia kukurydzy.
Dosychanie kukurydzy na polu
Oczekując na obniżenie wilgotności , wielu rolników odkłada zbiór licząc na jak najlepsze parametry ziarna. Niestety zbyt długie pozostawienie roślin na polu w nadziei na doschnięcie ziarna kukurydzy może wiązać się z ogromnymi stratami z powodu:
- opadania kolb,
- wylegania roślin i ich łamania,
- porażenia ziarna przez grzyby z rodzaju Fusarium.
Praktyka pokazuje, że najlepszy moment na zbiór kukurydzy ziarnowej przypada po około 2 tygodniach po ukazaniu się u nasady ziarniaka tzw. czarnej plamki.
Tropical Dent® pomaga zaoszczędzić na dosuszaniu ziarna
Kluczowym elementem rentowności produkcji kukurydzy jest tempo dosychania jej ziarna. Odmiany kukurydzy Tropical Dent® charakteryzują się bardzo szybkim dosychaniem ziarna zarówno w końcowym okresie wegetacji na polu, jak i w czasie suszenia po zbiorze.