facebook pixel 1 facebook pixel 2

Koszty suszenia kukurydzy

Ze względu na wzrastające ceny gazu, oleju opałowego oraz energii elektrycznej proces suszenia ziarna kukurydzy staje się coraz droższy.

Jak wygląda przelicznik kukurydzy mokrej na suchą? Sprawdź czy suszenie kukurydzy nadal się opłaca

 

Chociaż już w ubiegłym roku ceny suszenia kukurydzy były wysokie, w tym roku wzrosły o kolejne 30%. Uważa się, że koszty suszenia kukurydzy mogą stanowić od 40 do nawet 60% całkowitych kosztów jej produkcji. Podpowiadamy jak obliczyć koszt suszenia kukurydzy i sprawdzić, czy jest to nadal opłacalne?

Poznaj sposoby na tańsze suszenie kukurydzy.

Ile kosztuje suszenie kukurydzy?

Koszt suszenia kukurydzy jest tym mniejszy, im bardziej suche ziarno zebraliśmy. Korzystając z usługi suszenia ziarna kukurydzy, na tę chwilę musimy zapłacić ok. 20 zł netto dla 1 tono procenta. Oznacza to, że przy utrzymującej się na tym poziomie cenie, za wysuszenie tony kukurydzy o wilgotności 30% do poziomu 14% zapłacimy ok. 320 zł. Nie są to jednak wszystkie koszty, jakie poniesiemy. Do ceny usługi należy również dodać koszty związane z przyjęciem oraz wydaniem kukurydzy, które aktualnie pozostają bez zmian, utrzymując się na poziomie ok. 5 zł netto za tonę.

Z kolei decydując się na wynajem mobilnej suszarni do kukurydzy o pojemności 12 ton, zapłacimy ok. 1,5 tysiąca złotych za dobę. Po stronie wynajmującego pozostają również koszty dowozu oraz eksploatacyjne – takie jak gaz lub olej opałowy, a także prąd. Nie można również zapominać o kosztach pracy ludzkiej oraz  eksploatacji i amortyzacji maszyn własnych. Wysokość zużycia materiałów wysokoenergetycznych zależy od posiadanej suszarni – im większa jej wydajność, tym wyższy koszt suszenia.  Przy obecnych, wysokich cenach koszt suszenia kukurydzy gazem z wilgotności 30% do wartości pożądanej wyniesie 170–195 zł za tonę.

Kalkulacja suszenia kukurydzy

Nie wiesz jak obliczyć, jaki jest koszt suszenia kukurydzy usługowo? Poniżej przedstawiamy zestawienie jak kształtuje się cena za suszenie kukurydzy w zależności od wilgotności ziarna kukurydzy.

Fot. Koszty suszenia kukurydzy będą tym większe im bardziej wilgotne ziarno zebraliśmy.

Ile trwa suszenie kukurydzy w suszarni mobilnej?

Czas suszenia kukurydzy zależy od jej wilgotności i szybkości oddawania wody. W ciągu godziny pracy jesteśmy w stanie zmniejszyć wilgotność ziarna o około 3–4%. Uwzględniając dodatkowy czas na załadunek, schładzanie oraz rozładunek w ciągu doby jesteśmy w stanie wysuszyć w suszarni tego typu ok. 36 ton ziarna o wilgotności 30% do 14%.

Temperatura suszenia kukurydzy

Nie ma gotowej, najlepszej odpowiedzi na pytanie – w jakiej temperaturze najlepiej suszyć kukurydzę? Trzeba znaleźć tu złoty środek, o który jak wiemy nie jest łatwo. Stosowanie zbyt niskich temperatur wydłuża czas suszenia obniżając wydajność procesu. Z kolei suszenie zbyt wysoką temperaturą zwiększa jego kosztochłonność, a także może uszkodzić ziarno pogarszając jego jakość.

Mając na uwadze, że proces suszenia znacznie zwalnia w końcowej fazie suszenia, kiedy ziarniaki osiągną wilgotność nieco poniżej 20% coraz większą popularnością cieszy się metoda suszenia dwuetapowego. Polega ona na wysuszeniu wysoką temperaturą ziarna kukurydzy do poziomu ok. 20%, a następnie używając niepodgrzanego już powietrza następuje jego przewietrzanie i schładzanie. Wybór tej metody pozwala zmniejszyć koszty suszenia kukurydzy nawet o 30%.

Chcesz magazynować ziarno kukurydzy po zbiorze? Poznaj metody suszenia kukurydzy,  a także alternatywne możliwości jej przechowywania

panel sterujący suszarni kukurydzy z wyświetlaczem pokazującym temperaturę

Fot. Panel sterujący suszarnią do kukurydzy pokazujący temperaturę suszenia.

Skup kukurydzy – sprawdź aktualne ceny

Koszty rosną, ale ceny kukurydzy również są sporo wyższe od tych sprzed roku. W skupie za kukurydzę mokrą o wilgotności na poziomie ok. 30% w szczycie tegorocznych żniw kukurydzianych dostaniemy nawet 900 zł za tonę. Z kolei za suche ziarno kukurydzy skupy już teraz płacą nawet 1400 zł za tonę.

Decydując się na sprzedaż mokrego ziarna uważaj na jego wilgotność. Dostarczenie zbyt mokrego ziarna do skupu będzie wiązało się z niemałymi potrąceniami sięgającymi nawet 24 złote za każdą 0,1% powyżej granicznej wilgotności 30%. Oznacza to, że rolnik dostarczając ziarno powyżej 34% będzie musiał jeszcze dopłacić.

Suszenie kukurydzy – czy to się nadal opłaca?

Na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się prosta – cena kukurydzy mokrej jest tańsza od tej wysuszonej o kilkadziesiąt procent, więc sprzedaż suchego ziarna powinna być bardziej opłacalna od tego sprzedawanego bezpośrednio po zbiorze. Jednak przy wzrastających stale cenach energii nie jest to tak oczywiste. Przed podjęciem decyzji o sprzedaży kukurydzy warto więc przeprowadzić kalkulacje kosztów suszenia kukurydzy. Do czynników ,od których w największej mierze zależy opłacalność suszenia kukurydzy, zaliczyć możemy aktualne ceny kukurydzy mokrej i suchej, koszty suszenia, ubytek masy podczas suszenia kukurydzy.

Zwiększ rentowność swojej produkcji. Dowiedz się, jak wybór odpowiedniej odmiany pomoże Ci zmniejszyć koszty suszenia kukurydzy. odpowiadamy na pytanie, czy opłaca się suszyć kukurydzę?

czy suszenie kukurydzy nadal się opłaca

Jak wygląda przelicznik kukurydzy mokrej na suchą?

To głównie źle oszacowana wysokość ubytku masy w trakcie suszenia jest najczęstszym powodem rozbieżności pomiędzy wykonywanymi obliczeniami a uzyskanym faktycznie zyskiem. W trakcie suszenia oprócz wody, jako ubytek należy również dodać plewy, rozkruszone ziarna oraz resztki kolb, które są usuwane w trakcie suszenia materiału roślinnego. W praktyce oznacza to, że oddając do suszenia 10 ton mokre ziarno o wilgotności 30%, masa końcowa suchego ziarna kukurydzy (o wilgotności 14%) kukurydzy wynosić będzie ok. 8120 kg. Często jednak suszymy kukurydzę, bardziej mokrą niż nam się wydaje. Jeśli więc suszone kukurydza będzie mieć wilgotność początkową na poziomie 38%, otrzymamy już tylko ok. 7190 kg osuszonego do 14% ziarna.

Zwiększ rentowność produkcji kukurydzy z Tropical Dent®

Z odmianami Tropical Dent® zyskasz szybkie dosychanie kukurydzy zarówno na polu, jak i w suszarni. Dzięki zdolności szybkiego oddawania wody odmiany spod znaku Lidea zbierzesz ziarno o stosunkowo niskiej wilgotności. Co zyskasz?

Po pierwsze – sprzedaż mokrego ziarna bez potrąceń

Po drugie – niższe koszty suszenia, dzięki mniejszej wilgotności początkowej ziarna

 

SPRAWDŹ CENĘ ODMIAN TROPICAL DENT

 

SPRAWDŹ CAŁY KATALOG ODMIAN KUKURYDZY LIDEA

 

Źródło:

 1. Rechnio C., Ruciński A. 2018. Analiza efektywności procesu suszenia kukurydzy w urządzeniu o działaniu okresowym
 2. Kowalik I. Ubytki masy przy suszeniu kukurydzy. 2014. Kukurydza 2(45)
 3. farmer.pl/technika-rolnicza/maszyny-rolnicze/ile-naprawde-kosztuje-suszenie-kukurydzy,102094.html
 4. agrofakt.pl/ceny-suszenia-kukurydzy-widac-wyrazne-podwyzki
 5. topagrar.pl/articles/ceny-kukurydzy/ogromny-wzrost-kosztow-suszenia-kukurydzy-jak-to-odbije-sie-na-cenie-kukurydzy-na-mokro
 6. kalendarzrolnikow.pl/10222/czy-oplaca-sie-suszyc-ziarno-kukurydzy
 7. wrp.pl/oplacalnosc-suszenia-kukurydzy-najnowsze-kalkulacje
 8. farmer.pl/technika-rolnicza/maszyny-rolnicze/ile-naprawde-kosztuje-suszenie-kukurydzy,102094.html
 9. kalendarzrolnikow.pl/10222/czy-oplaca-sie-suszyc-ziarno-kukurydzy
 10. cenyrolnicze.pl/wiadomosci/rynki-rolne/zboza/28477-koszty-suszenia-kukurydzy-wzrosly-o-okolo-40-czy-to-sie-jeszcze-oplaca
 11. wrp.pl/czy-suszenie-kukurydzy-przy-obecnych-cenach-gazu-jest-oplacalne
 12. wrp.pl/ceny-kukurydzy-wysokie-ale-koszty-suszenia-rowniez
 13. wrp.pl/dlaczego-ceny-kukurydzy-pomimo-niskich-plonow-nie-rosna
 14. wiescirolnicze.pl/uprawy/czy-oplaca-sie-suszyc-ziarno-kukurydzy