facebook pixel 1 facebook pixel 2

Sposoby suszenia i przechowywania ziarna kukurydzy

Uprawiana w naszych warunkach klimatycznych kukurydza nierzadko po zbiorze osiąga wilgotność ponad 30%. Pozostawienie tak mokrego ziarna kukurydzy w magazynie spowoduje jego psucie się na skutek działalności bakterii oraz grzybów. Dlatego najczęściej od razu po zbiorze ziarno kukurydzy zostaje osuszone do bezpiecznego poziomu 14% wilgotności, a następnie schłodzone. 

sposoby suszenia i przechowywania ziarna kukurydzy

Tak przygotowane może  bezpiecznie czekać na sprzedaż. Przygotowany materiał skupia się na zagadnieniach związanych ze sposobem suszenia i przechowywania ziarna kukurydzy. Między innymi dowiesz się jakimi metodami można suszyć kukurydzę? A także poznasz alternatywną metodę przechowywania, jaką jest konserwacja nasion na mokro.

Suszarnia do kukurydzy – rodzaje

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego rodzaju suszarni rolniczej powinieneś określić swoje realne potrzeby. Na rynku dostępne mamy dwa podstawowe rodzaje suszarni – przenośne oraz wieżowe.  Czy wiesz co je wyróżnia?

Suszarnie przenośne ze względu na mniejszą wydajność są dedykowane dla małych i średnich gospodarstw rolnych, które w trakcie sezonu nie suszą aż tak dużej ilości płodów rolnych. Z kolei suszarnie wieżowe stworzone w celu ciągłego suszenia zbóż najlepiej sprawdzą się dużych gospodarstwach rolnych oraz centrach magazynowych.

Główną zaletą suszarni przenośnych jest z całą pewnością ich mobilność, dzięki której jesteśmy w stanie w każdej chwili przenieść w dowolne miejsce na gospodarstwie czy nawet odsprzedać. Urządzenia te pracują porcjowo, to znaczy że po zakończeniu całego cyklu suszenia muszą zostać opróżnione i następnie ponownie załadowane. W przeciwieństwie do suszarni wieżowych przez ich zamontowaniem nie jest wymagane uzyskanie jakichkolwiek pozwoleń.

A może suszarnie do kolb kukurydzy?

Ziarno kukurydzy możemy również suszyć kiedy jest ono jeszcze przytwierdzone do kolby, w specjalnie przystosowanych do tego suszarniach. Metoda ta jest najlepszym sposobem na delikatne wysuszenie kukurydzy bez ryzyka jego uszkodzenia, a tym samym utraty plonu. Przytwierdzona do kolby w trakcie suszenia najdelikatniejsza część ziarna – łuszczyna – jest skutecznie chroniona. W przeciwieństwie do suszarni przemysłowej ziarna, czas suszenia kukurydzy na kolbach jest wydłużony, a temperatura niższa.

Która z metod suszenia kukurydzy jest najefektywniejsza?

  • Na dobry początek – wentylowanie

Często spiętrzenie prac podczas zbioru oraz ograniczona wydajność suszarni uniemożliwia wysuszenie całej partii ziarna bezpośrednio po zbiorze. Chcąc opóźnić o kilka dni suszenie możemy zastosować proces wentylacji polegający na przewiewaniu ziaren kukurydzy za pomocą wentylatora. W przypadku ziarna o wilgotności 35% pozwala na jego zakonserwowanie nawet na okres 6 dni. Po tym czasie pamiętać należy o niezwłocznym wysuszeniu

  • Jednoetapowe suszenie kukurydzy

W przypadku suszenia jednoetapowego ziarna kukurydzy wykorzystywane jest gorące powietrze, którego temperatura nie powinna być wyższa niż 90 ºC, a dopiero w końcowym etapie wzrasta do 110 ºC. Zastosowanie zbyt wysokiej temperatury suszenie kukurydzy może spowodować uszkodzenie ziarniaków pogarszając ich jakość.

  • Dwuetapowe suszenie kukurydzy

Pozwalająca zmniejszyć koszty suszenia kukurydzy metoda dwuetapowa staję się coraz bardziej popularna. Jak sama nazwa wskazuje – dzieli się ona na dwie części. W pierwszej kolejności następuje suszenie ziarna w suszarce wysokotemperaturowej, gdzie pod wpływem temperatury sięgającej nawet 140 ºC ziarno zostaje osuszone do wilgotności poniżej 20%. Z kolei w drugim etapie stosuje się już metodę niskotemperaturową, polegającą na przewietrzeniu i schładzaniu rozgrzanego uprzednio ziarna. Proces ten może trwać nawet do 10 godzin. W tym celu gorące ziarno zaleca się składować w silosie z dnem płaskim lub w magazynie. Podobnie jak w przypadku suszenia jednoetapowego, stosując tę metodę jesteśmy w stanie obniżyć wilgotność ziarna do pożądanego poziomu 14%, a tym samym magazynować je przez dłuższy czas. Poza obniżeniem kosztów suszenia metoda ma też inne korzyści. W porównaniu do suszenia wysokotemperaturowego zmniejsza ilość pękniętych ziarniaków oraz łamliwość okrywy ziarników.

Ile trwa suszenie kukurydzy?

Czas suszenia kukurydzy zależy od poziomu wilgotności początkowej ziarna, szybkości oddawania wody oraz od wydajności suszarni. Uśredniając można założyć, że suszarnia usuwa w ciągu godziny około 5%wilgoci. Korzystając z suszarni porcjowych uwzględnić należy dodatkowy czas na załadunek ziarna, a także jego schładzanie oraz rozładunek po wysuszeniu.

Przechowywanie mokrej kukurydzy

Zastanawiasz jakie są jeszcze inne metody przechowywania kukurydzy po zbiorach? Alternatywą dla kosztochłonnego suszenia ziarna może być jego konserwacja na mokro. Takie przetwarzanie kukurydzy po zbiorach jest szczególnie polecane dla ziarna wykorzystywanego jako pasza lub jako surowiec do produkcji bioetanolu. W tym celu najczęściej wykorzystuje się foliowe rękawy, do których zostaje wtłoczony surowiec przy pomocy pras silosujących. W mniejszych gospodarstwach można w tym celu użyć również worków typu big bag. Po zgnieceniu ziarno kukurydzy kisi się bardzo szybko. Możemy je również przechowywać całe, nierozdrobnione – mamy wówczas do czynienia z procesem samo konserwacji. Tak przygotowane ziarno kukurydzy można przechowywać przez wiele tygodni lub nawet miesięcy.

Jak przechowywać kukurydzę zimą?

Wysuszone, składowane w magazynach lub silosach ziarno kukurydzy należy systematycznie kontrolować. Szczególnie istotnymi parametrami, które powinniśmy monitorować są odpowiednia wilgotność i temperatura ziarna. Utrzymanie ich na zbyt wysokim poziomie sprzyja rozwojowi niekorzystnych zmian mikrobiologicznych wpływając na spadek jakości magazynowanego ziarna. W celu stworzenia bezpiecznych warunków, składowane ziarno należy przewietrzać, pamiętając o dwóch ważnych zasadach:

  1. Nie przewietrzaj ziarna powietrzem od niego wilgotniejszym.
  2. Nie przewietrzaj chłodnego ziarna powietrzem cieplejszym.

W praktyce stosuje się w tym celu wentylatory stacjonarne lub przewoźne. Obecne konstrukcje silosów zapewniają aktywne wentylowanie przechowywanego surowca. System wentylacji składa się najczęściej z wentylatorów (lub w przypadku mniejszych pojemności – wentylatora), kanałów powietrznych, systemu podłogi sitowej oraz kominów wentylacyjnych. Wtłaczane może być zarówno bezpośrednio powietrze z otoczenia lub lekko podgrzane za pomocą nagrzewnic. Jest ono rozprowadzane poprzez kanały i podłogę sitową do surowca. Po przewietrzeniu całej masy ziarna powietrze zostaje wypuszczone poprzez kominy wentylacyjne.

Magazyn ziarna kukurydzy – rodzaje silosów ze względu na ich zastosowanie

Silosy ze względu na sposób użytkowania dzielimy na silosy z dnem płaskim oraz silosy z dnem lejowym. Konstrukcja dna nie przekłada się jedynie na jego wygląd, ale również determinuje sposób wyładunku surowca z silosu. Te o dnie płaskim, chociaż tańsze w zakupie, do całkowitego wyładunku ziarna potrzebują dodatkowego zastosowania  przenośnika ślimakowego lub podpodłogowego. Z kolei w silosach o dnie lejowym ziarno na skutek grawitacji, ziarno zostaje wysypane z niego po otwarciu zasuwy. Jednak, aby zapewnić jego równomierny wyładunek i przeciwdziałać ewentualnemu zawieszaniu się magazynowanej masy, stosuje się wygarniacze centralne ślimakowe.

Czy wiesz, że koszty suszenia kukurydzy mogą pochłaniać nawet do 60% całkowitych kosztów jej produkcji? Sprawdź aktualne ceny suszenia kukurydzy.

Odmiana kukurydzy a tempo dosychania ziarna

Chcąc zmniejszyć koszty suszenia, a tym samym zwiększyć rentowność produkcji zwróć uwagę na tempo dosychania ziarna wybranej przez Ciebie odmiany.

Kukurydza Tropical Dent® pomaga zaoszczędzić na dosuszaniu ziarna. Dlaczego?

Odmiany te charakteryzują się bardzo szybkim dosychaniem ziarna zarówno w końcowym okresie wegetacji na polu, jak i w czasie suszenia po zbiorze.

 

SPRAWDŹ CENĘ ODMIAN TROPICAL DENT

Źródło:

  1. mrol.com.pl/aktualnosci/jak-przeprowadzic-suszenie-kukurydzy/
  2. uprawakukurydzy.pl/index.php/2012-09-24-12-45-37/item/137-sposoby-suszenia-i-przechowywania-ziarna-kukurydzy
  3. agrohandel.com.pl/suszarnia-do-kukurydzy-zastosowanie-rodzaje/
  4. bagpolska.pl/produkty/magazynowanie-ziarna-w-rekawach-foliowych/
  5. mecmargroup.com/pl/news/systemy_do_suszenia_zboza_jakie_rodzaje_napedow-73
  6. mecmargroup.com/pl/news/systemy_do_suszenia_zboz_porownanie_glownych_cech-65
  7. mecmargroup.com/pl/news/suszarnia_kolb_kukurydzy_optymalne_rozwiazanie-57
  8. uprawypolowe.pl/index.php/maszyny/item/207-przechowywanie-ziarna-kukurydzy
  9. silos.com.pl/blog/jakie-sa-rodzaje-silosow
  10. KUKURYDZA. Termin zbioru i suszenie ziarna. DODR