facebook pixel 1 facebook pixel 2

Sposób na tańsze suszenie kukurydzy

Nie od dziś wiadomo, że suszenie jest jednym z najbardziej kosztochłonnych elementów produkcji kukurydzy.

sposób na tańsze suszenie kukurydzy

Szacuje się, że koszty suszenia mogą pochłaniać od 40 do 60% całkowitych nakładów na produkcję ziarna kukurydzy. W dobie galopujących cen energii oraz surowców energetycznych proces ten stoi na granicy opłacalności. Poznaj sposoby na tańsze suszenie kukurydzy.

Ile kosztuje suszenie kukurydzy 2022?

Chociaż już w ubiegłym roku ceny suszenia kukurydzy były wysokie, w tym roku wzrosły o kolejne 30%. Korzystając z usługowego suszenia ziarna kukurydzy, w tym musimy zapłacić nieco ponad 20 zł netto dla 1 tono procenta. Doliczając koszty dodatkowe związane z przyjęciem oraz wydaniem kukurydzy, cena za suszenie 1 tony kukurydzy o wilgotności 30% wyniesie około 325 zł.

Koszty rosną, ale ceny kukurydzy również są sporo wyższe od tych sprzed roku. Za suche ziarno kukurydzy w trakcie tegorocznych żniw kukurydzianych dostaniemy nawet 1400 zł za tonę.

Chcesz przechowywać ziarno kukurydzy po zbiorze? Dowiedz się jak obliczyć całkowity koszt usługi suszenia ziarna kukurydzy  i sprawdzić czy to nadal opłacalne.

Od czego zależy efektywne suszenie kukurydzy?

Efektywne, czyli tanie suszenie kukurydzy zależy nie tylko od rodzaju suszarni czy zastosowanego paliwa. Na cenę suszenia wpływa również początkowa wilgotność ziarna kukurydzy. Dlaczego? Ponieważ im ziarno jest wilgotniejsze, tym wyższy będzie koszt suszenia kukurydzy.

Dlatego już przed wiosennymi zasiewami  kukurydzy zaplanuj, co będzie rośliną następczą. Na stanowiskach, gdzie po kukurydzy planujemy zasiać rośliny ozime, wybierajmy odmiany o krótkim FAO. Są to odmiany wcześniejsze, charakteryzujące się krótszym okresem wegetacyjnym. Pozwoli nam to na wcześniejszy zbiór ziarna o niższej wilgotności. Te o wyższej wartości FAO wybierajmy na pola, gdzie wysiewane będą rośliny jare. Odmiany te będziemy mogli zostawić na polu dłużej, przez co będą mieć czas na oddanie wilgoci z ziarna.

suszarnia kukurydzy w wielkopolsce

Fot. Suszarnia kukurydzy w Wielkopolsce

 

Ziarno kukurydzy flint czy dent?

Oprócz wczesności odmiany (którą określa wcześniej wspomniana wartość FAO) na wilgotność końcową – a więc również na cenę suszenia – wpływa typ wykształcanego ziarna. W naszym klimacie wyróżniamy odmiany wytwarzające ziarniaki flint oraz dent. Patrząc pod kątem wilgotności zbieranego ziarna, lepszym wyborem wydaje się szybciej oddająca wodę kukurydza „dent". Jest ona zwykle o 2–3% mniej mokra w czasie zbioru od odmian tej samej grupy wczesności o ziarnie szklistych tzw. typie flint.

Jak jeszcze można obniżyć koszty suszenia kukurydzy?

Jednym ze sposobów obniżenia kosztów suszenia ziarna kukurydzy jest wybór metody dwuetapowego jej suszenia, gdzie w pierwszym etapie suszenia ziarno pod wpływem wysokiej temperatury zostaje osuszone do poziomu 20%. Natomiast dalszy proces suszenia odbywa się już przy pomocy niepodgrzanego powietrza. Wybór tej metody wiąże się z wydłużeniem czasu suszenia kukurydzy, lecz pozwala na zmniejszenie ponoszonych na niego kosztów nawet o 30%.

Temperatura suszenia ziarna kukurydzy – czy ma wpływ na ponoszone koszty?

Pamiętaj należy o tym, że to temperatura suszenia ziarna kukurydzy jest jedynym z głównych elementów generujący wysoki koszt tego zabiegu. Uważa się, że kukurydza najefektywniej oddaje wodę, kiedy osiągnie temperaturę 50 °C. Jednak stosowanie tak niskich temperatur znacznie wydłużyło by czas suszenia kukurydzy obniżając jego wydajność. Z kolei suszenie kukurydzy zbyt wysoką temperaturą nie tylko jest droższe, ale również może wiązać się z uszkodzeniem ziarna wpływając na pogorszenie jakości płodów rolnych.

Tanie suszenie? Tylko z odpowiednią odmianą

Odmiany kukurydzy Tropical Dent® łączą w sobie cechy mieszańca europejskich flintów z nowo odkrytą w procesie hodowlanym linią genetyczną dent. Jedną z ich unikalnych cech jest bardzo szybki spadek wilgotności ziarna kukurydzy w końcowym okresie wegetacji oraz w trakcie suszenia po zbiorze. Pozwala to istotnie zmniejszyć koszty dosuszania ziarna i zwiększyć rentowność uprawy kukurydzy na ziarno.

 

SPRAWDŹ CENĘ ODMIAN TROPICAL DENT

Źródło:

  1. KUKURYDZA. Termin zbioru i suszenie ziarna Ziarniak dosuszony. DODR
  2. topagrar.pl/articles/aktualnosci-branzowe-technika/tanie-suszenie-kukurydzy-jaka-suszarnia-paliwo-i-temperatura