facebook pixel 1 facebook pixel 2

Azot. Kalkulator nawożenia rzepaku ozimego

Kalkulator, który ułatwia wyliczenie wiosennej dawki azotu w rzepaku ozimym.

Ile azotu na rzepak wiosną?

Rzepak ozimy ma duże potrzeby pokarmowe, a azot jest składnikiem odżywczym, na który rośliny reagują najmocniej. Szacuje się, że do wytworzenia 1 t nasion plantacja rzepaku ozimego potrzebuje 50-65 kg azotu (N). Zatem przy plonach na poziomie 4 t/ha rzepak będzie potrzebował 200-260 kg azotu (N).

Wiosenne zaopatrzenie roślin w azot jest kluczowym czynnikiem do osiągnięcia wysokich plonów. Dlatego wszyscy zadajemy sobie pytanie, ile azotu na rzepak wiosną? Jednak ustalenie poziomu nawożenia wiosennego często bywa kłopotliwe. Do precyzyjnego wyznaczenia zapotrzebowania na azot należy się przygotować. Po pierwsze znać dotychczasowe pobranie tego składnika, które obliczamy na podstawie pomiarów biomasy roślin wykonanych na jesień i wiosną. Po drugie, zbadać zawartość azotu mineralnego w glebie na podstawie prób Nmin. Po trzecie oszacować zakładany plon (a więc zapotrzebowanie rzepaku na azot). W naszym bilansie uwzględniamy też wykorzystanie azotu z nawozów, zapotrzebowanie na azot do rozłożenia resztek po roślinie poprzedzającej oraz mineralizację azotu na wiosnę.

Chcesz ułatwić sobie sprawę? Obejrzyj film i skorzystaj z naszego kalkulatora.

jak wyliczyć dawkę azotu metodą pomiaru biomasy?

Na filmie Mikołaj krok po kroku tłumaczy, jak wyliczyć wiosenną dawkę nawożenia azotowego metodą pomiaru biomasy i korzystając z naszego kalkulatora

 

Zasady są proste! 

Podsumowując:

  1. Przed zimowym zatrzymaniem wegetacji odwiedź plantację i pobierz biomasę z powierzchni 1 m2. Najłatwiej zrobisz to, zaopatrując się w 4 tyczki i 4 metry sznurka. Na polu rzepaku wyznacz kwadrat o bokach metr na metr, a następnie zbierz całą nadziemną masę roślin rzepaku.
  2. Zważ pobraną próbkę i skrupulatnie zapisz wynik. Pamiętaj, aby wagę wytarować.
  3. W okresie zimy zmierz w Stacji Chemiczno-Rolniczej zawartość azotu mineralnego w glebie (Nmin).
  4. Przed podaniem pierwszej dawki azotu ponownie pobierz biomasę nadziemną, odrzuć obumarłe liście i zważ pozostałość.
  5. Uzyj naszego kalkulatora i zastosuj wyliczoną dawkę azotu.

KALKULATOR DAWKI AZOTU na RZEPAK NA WIOSNĘ

Pobierz kalkulator użyty na filmie i wylicz, ile azotu podać na rzepak wiosną:

POBIERZ KALKULATOR

 

kalkulator ile azotu na rzepak