facebook pixel 1 facebook pixel 2

Yield Profile® - dobór odmiany rzepaku do stanowiska

Yield Profile® w rzepaku to charakterystyka odmian kukurydzy pod kątem przydatności do uprawy w różnych warunkach glebowych.

JAK WŁAŚCIWIE DOBRAĆ ODMIANĘ RZEPAKU DO STANOWISKA?

Odmiany roślin uprawnych z hodowli Lidea testujemy na polach doświadczalnych w ponad 260 lokalizacjach w całej Europie pod kątem przydatności do uprawy w różnych warunkach glebowo-klimatycznych. Badane stanowiska podzieliliśmy w zależności od możliwego do uzyskania potencjału plonowania na:

  • TYP A / SŁABE STANOWISKA
  • TYP B / PRZECIĘTNE STANOWISKA
  • TYP C / DOBRE STANOWISKA

Szeroko zakrojone testy pozwoliły nam stworzyć charakterystykę przydatności konkretnej odmiany do uprawy na tych trzech typach stanowisk.

Jak skorzystać z Yield Profile?

W opisie każdej odmiany rzepaku na naszej stronie i w katalogu znajduje się ilustracja określająca efektywność plonowania danej odmiany na różnych typach stanowisk. Kolorem oznaczono dopasowanie do pola:

Odmiana jest bardzo dobrze dopasowana

Odmiana jest dobrze dopasowana

Odmiana jest średnio dopasowana

Odmiana nie jest dopasowana

 

Oto przykłady Yield Profile dla odmian rzepaku:

PRZYKŁAD 1. Odmiana idealna do stanowisk średnich i dobrych (B i C). Dobrze spisuje się również na słabych (A).

 

PRZYKŁAD 2. Odmiana doskonale spisuje się na stanowiskach słabych (A), jest dobrze dopasowana do stanowisk średnich i dobrych (B i C).

 

PRZYKŁAD 3. Odmiana wymaga najlepszych stanowisk (C). Nieprzydatna do uprawy na słabych glebach (A). Przęciętna na stanowskach średnich (B).

SPRAWDŹ WSZYSTKIE ODMIANY RZEPAKU LIDEA