facebook pixel 1 facebook pixel 2

Rzepak

Nasiona rzepaku ozimego odmian Lidea dostępnych w Polsce.

nasiona rzepaku

Sprzedajemy nasiona rzepaku o wysokiej wartości gospodarczej. Z nasion rzepaku odmian francuskiej hodowli Lidea wyrosną rośliny o doskonałym wczesnym wigorze, wzorcowym pokroju jesiennym bez elongacji szyjki korzeniowej, wysokiej zimotrwałości, odporne na choroby i wirusy, kwitnące równo na dużej liczbie rozgałęzień bocznych. W efekcie uprawa rzepaku ozimego Lidea da wysoki plon bardzo dobrej jakości.

Nasiona rzepaku LIDEA

Rzepak to jedna z najbardziej dochodowych upraw rolniczych. Aby zyskać jak najwięcej, zastanów się nad wyborem nasion rzepaku odpowiedniej odmiany. Wybierając nasiona Lidea, korzystasz z najlepszej genetyki, testowanej każdego roku na ponad 65 000 poletek doświadczalnych w całej Europie. Hodowla prowadzona jest także w Polsce, w naszej stacji doświadczalnej w Kórniku. Co roku zgłaszamy nowe rzepaki do badań w COBORU

Tutaj możesz wybrać nasiona , które spełnia Twoje wymagania:

NAJLEPSZE NASIONA RZEPAKU OZIMEGO - stabilny plon i wysoka jakość

WYBÓR NASION RZEPAKU. JAKIE NAJLEPSZE ODMIANY RZEPAKU NA 2024?

Warto wybrać odmiany nasion rzepaku o wysokiej wartości gospodarczej, poprzez sprawdzenie wieloletnich wyników plonowania (w badaniach COBORU). Wyniki plonowania mogą ułatwić nam dopasowanie odmiany rzepaku ozimego do stanowiska, na którym chcemy zasiać rzepak. Bestsellerem od kliku lat w naszym portfolio jest ES Capello (rzepak hybrydowy). W 2024 możemy pochwalić się kolejnymi rejestracjami w Polsce: LID Invicto oraz LID Caliento - odmiany charakteryzujące się wysoką tolerancją na osypywanie nasion rzepaku. Odmiany rzepaku dostępne na stronie LIDEA również, takie jak: LID Amoroso, LID Tebo oraz rzepak ozimy kiłotolerancyjny Crateo. Odpowiednia odmiana rzepaku na twoim polu to gwarancja sukcesu.

mazur rzepak lidea

Na zdjęciu Crop Manager Kacper Mazurek, który dostosowuje najlepsze odmiany rzepaku na polskie warunki

Krótka agrotechnika rzepaku ozimego. Jaka powinna być norma wysiewu? Kiedy siać rzepak?

Aby zapewnić odpowiednie podsiąkanie i równomierne wschody należy ustawić odpowiednią głębokość siewu rzepaku ,w zależności od typu i uwilgotnienia gleby. 1-2 cm na glebach cięższych z odpowiednim uwilgotnieniem, 2,5-3,5 cm na glebach lżejszych i przesuszonych. Aby to zrobić, niezbędne jest przygotowanie gleby bezpośrednio po zbiorze przedplonu. Pamiętaj, że młode siewki rzepaku są bardzo wrażliwe na osiadanie gleb. Dlatego należy zasiać rzepak ozimy w odleżałą i dobrze uprawioną glebę.

Termin siewu ma duże znaczenie dla jakości plonów. Nasiona rzepaku ozimego należy siać przestrzegając terminów agrotechnicznych. W polskich warunkach klimatycznych koniec sierpnia powinien być terminem ostatecznym na wysiew rzepaku. Przestrzeganie terminu siewu ma na celu osiągnięcie fazy rozwojowej 10-12 liści przed okresem spoczynku zimowego.

Gleba - dla gleb gliniastych, wałowanie po siewie jest niezbędne dla zapewnienia podsiąkania. Dla ciężkich gleb ilastych nie zaleca się siewu rzepaku ozimego w krótkim czasie od opadów deszczu. Dlatego ważne jest, aby zrobić dokładną analizę gleby i dopiero siać rzepak ozimy.

Kontrola chwastów - rozpoznanie chwastów występujących na naszych polach jest niezmiernie ważne w uprawie rzepaku ozimego, skuteczne zwalczenie chwastów pozwoli w pełni wykorzystać potencjał plonowania odmian rzepaku. Odchwaszczanie najlepiej przeprowadzić w terminie po siewie (przed wschodami roślin) lub krótko po wschodach roślin ( w fazie 2-4 liści).

Obsada roślin - celem jest odpowiednia obsada, czyli 35-45 roślin/m2. Należy uniknąć nadmiernej obsady roślin rzepaku ozimego, która może negatywnie wpłynąć na zimotrwałość rzepaku.

Warto jednak pamiętać, że optymalna ilość nasion rzepaku może się różnić w zależności od regionu, w którym prowadzona jest uprawa, a także od warunków pogodowych. Dlatego zawsze warto konsultować się z lokalnymi specjalistami i doradcami aby dobrać optymalną normę wysiewu do indywidualnych warunków uprawy rzepaku. 

Nasi przedstawiciele chętnie doradzą! Kontakt

przedstawiciele Lidea

DOBRY WYBÓR DLA PŁODOZMIANU I REDUKCJI PRESJI CHORÓB

Rośliny rzepaku są idealne do stworzenia dobrego płodozmianu i stanowią świetny wybór dla przełamania monokultury zbożowej. Wprowadzenie do płodozmianu roślin przełamujących monokulturę niesie za sobą liczne korzyści dla struktury i zasobności gleby oraz wprowadzają różnorodność, która pozwala na redukcję presji chorób, szkodników i chwastów. Siew ozimego rzepaku m. in. doskonale redukuje presję występowania mykotoksyn w zmianowaniu z roślinami zbożowymi.

rzepak ozimy w fazie kwitnienia w maju

Kwitnący kiłotolerancyjny rzepak w Wielkopolsce

JAKIE SĄ RÓŻNICE MIĘDZY ODMIANAMI POPULACYJNYMI A HYBRYDOWYMI RZEPAKU?

Odmiany liniowe rzepaku mają nieco niższą cenę od mieszańców oraz zwykle są wybierane przez rolników w regionach o mniej intensywnej produkcji. Materiał siewny rzepaku mieszańcowego ma stabilne plonowanie oraz umożliwia późniejszy termin siewu rzepaku, co pozwala na skrócenie cyklu uprawy.

Populacyjne rośliny rzepaku ozimego mają również kilka wad. Plonowanie nasion rzepaku jest zazwyczaj niższe w porównaniu z odmianami hybrydowymi, co oznacza, że ​​mniejsza ilość plonów jest zbierana z jednego hektara. Odmiany liniowe rzepaku należy w terminie siać, ponieważ mają niższą tolerancję na opóźnione siewy i słabszy korzeń rzepaku.

Odmiana mieszańcowa rzepaku cechuje się tolerancją na opóźniony termin siewu rzepaku. Odmiany te mają też wysoki potencjał plonowania, szybki wzrost początkowy oraz efekt heterozji, który polega na wyższej wydajności niż oczekiwana na podstawie wyników odmian rodzicielskich. Mieszańcowa odmiana ozimego rzepaku dobrze plonuje na dobrych stanowiskach, ale także jest odpowiednia do uprawy na glebach słabszych i mniej zasobnych.

Jedyną wadą odmian hybrydowych jest relatywnie wysoka cena rzepaku ozimego (materiał siewny). która jest wynikiem skomplikowanego procesu hodowlanego. Podsumowując zanim zdecydujesz się na zakup nasion rzepaku odmiany hybrydowej, przemyśl swoje decyzje i zastanowić się nad swoimi potrzebami oraz budżetem. Cena rzepaku nasion odmiany hybrydowej jest zwykle wyższa, ale może zapewnić większe plony w niektórych warunkach.

Podsumowując, zarówno odmiany hybrydowe rzepaku, jak i populacyjne mają swoje wady i zalety. W zależności od Twoich potrzeb, wymagania gleby i warunków klimatycznych, wybierz najlepszy rzepak kwalifikowany dla siebie.

Jak wygląda cena nasion rzepaku? Gdzie kupić nasiona rzepaku?

Na chwile obecną portfolio LIdea to odmiany rzepaku mieszańcowe, które w większości są sprzedawane w dystrybucji. Jeżeli chcesz kupić nasiona wysokiej jakości skontaktuj się z przedstawicielem (wybór nasion rzepaku będzie łatwiejszy).

worek lidea

Worek Lidea - spawdź sam potencjał nasion rzepaku z naszej hodowli - najlepsze cechy odmianowe

W Lidea zajmujemy się hodowlą rzepaku od ponad 30 lat, produkując wysokiej jakości nasiona dla wydajnej, konkurencyjnej i efektywnej produkcji. Główne cechy rzepaku to: plenność, zawartość tłuszczu, wydajność, stabilność plonowania oraz dobra zimotrwałość rzepaku, poprzez zachowanie dobrej kondycji naszych roślin przez cały okres rozwoju wegetacji. Ponadto nasiona Lidea mają wysoką odporność na choroby rzepaku. 

Tolerancja na najważniejsze choroby rzepaku: werticilioza czy cylindriosporioza, których presja zależy od lokalizacji i warunków pogodowych. Przeczytaj artykuł o najważniejszych chorobach w rzepaku.

Oferta nasion rzepaku Lidea - posiadamy zaprawione nasiona rzepaku dla każdego rolnika!

Firma Lidea