facebook pixel 1 facebook pixel 2

Czy opłaca się siać kukurydzę na ziarno?

Popularność uprawy kukurydzy w Polsce bardzo wzrosła w ostatnich latach, przez stała się dominującą obok pszenicy uprawą. W tym roku, w naszym kraju uprawiano ją na areale aż  1,86 mln. Czy pomimo wahających się kosztów suszenia oraz niestabilnych cen skupu rolnicy równie chętnie będą uprawiać ją w nadchodzącym sezonie? Przyjrzyjmy się bliżej kosztom uprawy kukurydzy i sprawdźmy, co wpływa na opłacalność siewu kukurydzy na ziarno.

czy opłaca się siać kukurydzę na ziarno

Rosnące koszty produkcji kukurydzY

W dobie mocno wahających się cen środków produkcji, takich jak nawozy, środki ochrony roślin czy paliwo ciężko przewidzieć ile będzie kosztowało wyprodukowanie 1 tony plonu kukurydzy uprawianej na ziarno. Warto jednak orientacyjnie sprawdzić, jakie nakłady będziemy musieli ponieść i z jakim zyskiem możemy się liczyć. Na koszty jej uprawy, składają się przede wszystkim poniżej omawiane zabiegi agrotechniczne. 

SIEW I ZBIÓR KUKURYDZY NA ZIARNO - KOSZTY

Nieuniknionymi kosztami ponoszonymi na produkcję kukurydzy są te związane zarówno z siewem, jak i zbiorem kukurydzy na ziarno. Zakładając uprawę, podstawowym kosztem, który ponosimy, jest ten związany z zakupem kwalifikowanego materiału siewnego. W przypadku kukurydzy nierzadko pochłania on nawet 25% całkowitych kosztów bezpośrednich. Jednak tu nie warto oszczędzać – wysoka jakość ziarna, jest podstawą uzyskania wysokich plonów oraz dochodowej uprawy kukurydzy na ziarno – odpowiednio dobrana odmiana kukurydzy się opłaca. Wykonując zabiegi agrotechniczne samodzielnie, zarówno do kosztu siewu kukurydzy, jak i jej zbioru należy doliczyć również koszty pośrednie, m.in. takie jak koszty pracy własnej, posiadanych maszyn oraz tych ponoszonych na zakup oleju napędowego. Korzystając z usługowego siewu kukurydzy, w minionym sezonie trzeba było zapłacić od 160 do 180 zł netto za hektar. Z kolei ceny za zbiór kukurydzy na ziarno wahały się w przedziale 500–600 zł/ha. 

Ile kosztuje nawożenie kukurydzy na ziarno?

Ze względu na wysokie wymagania pokarmowe kukurydzy, stosowane w jej uprawie nawozy mogą stanowić nawet 50% całkowitych kosztów produkcji jej ziarna. Oprócz powszechnie stosowanych makroelementów (azot, potas, fosfor, magnez, siarka),  konieczne jest wspomaganie roślin mikroelementami – takimi jak cynk, mangan oraz bor. Szukając oszczędności, nie należy obniżać dawki nawożenia, a zadbać o efektywność wykorzystania użytych nawozów mineralnych m.in. poprzez regularne wapnowanie gleby. Jeżeli mamy taką możliwość, warto przed wysianiem kukurydzy zastosować obornik, który roślina bardzo efektywnie wykorzystuje.  

Dowiedz się, jak uzyskać wysoki plon kukurydzy.

 Nakłady na środki ochrony roślin stosowane w kukurydzy

W przypadku kosztów ochrony kukurydzy związane są one głównie ze stosowanymi herbicydami. Zabiegi herbicydowe stosuje się bezpośrednio po siewie lub powschodowo, w początkowych fazach jej rozwoju. Na wielu stanowiskach, ze względu na wzmożone nasilenie zachwaszczenia konieczne jest dwukrotne wykonanie zabiegu, a także technologia dawek dzielonych, czyli stosowanie obniżonych dawek, jednak w dwóch terminach oddalonych od siebie o 8-10 dni. Ich koszt zależy w dużej mierze od rodzaju stosowanych substancji aktywnych (jednak dobrze dobrana technologia pozwala "zamknąć" ten koszt w granicach 200 zł).

uprawa kukurydzy a jej opłacalność

W dobie rosnących cen środków produkcji, wielu rolników zadaje sobie pytanie – czy warto siać kukurydzę na ziarno? Co wpływa na opłacalność jej uprawy? Zysk to nic innego jak całkowity przychód pomniejszony o poniesione koszty. Dlatego przeprowadzając wstępną kalkulację opłacalności uprawy kukurydzy na ziarno, w pierwszej kolejności oblicz realne koszty ponoszone na uprawę, które analizowaliśmy na początku tego artykułu. Następnie załóż, jaki średni plon kukurydzy z hektara jesteś w stanie uzyskać na wybranym stanowisku i przy zastosowaniu wspomnianych środków produkcji. A dopiero na końcu pomnóż wysokość planowanego plonu przez jego uśrednioną cenę. Do uzyskanego przychodu ze sprzedaży dolicz również uzyskane dopłaty do produkcji. Decydując, się na sprzedaż suchego ziarna jesteś w stanie uzyskać wyższą cenę w skupie niż w przypadku sprzedaży mokrego ziarna, jednak wiążę się to z poniesieniem dodatkowych kosztów na jego suszenie. A tu sprawdzą się odmiany, które efektywniej oddają wodę zarówno na polu, jak i w suszarni, m.in.: ES Yakari, ES Inventive, ES Perspective, LID2210C czy LID3306C.

 Odpowiedni dobór odmiany kukurydzy

Chcesz zwiększyć opłacalność uprawy kukurydzy na ziarno i nie wiesz jakie nasiona kukurydzy wybrać? Postaw na sprawdzony materiał siewny kukurydzy. Postaw na sprawdzony materiał siewny kukurydzy Tropical Dent to:

  • Wysoki plon – który zawdzięczamy zmaksymalizowanego efektowi heterozji. Dowody? Nasze odmiany co roku zajmują czołowe miejsca w wynikach badań przeprowadzonych przez COBORU.
  • Stabilne plonowanie każdego roku.
  • Szybkie dosychanie na polu oraz w czasie suszenia po zbiorze pozwala na obniżenie kosztów dosuszania ziarna.

Z nami osiągniesz rekordowy plon kukurydzy i poprawisz opłacalność uprawy kukurydzy na ziarno!

A może zastanawiasz się, jakie odmiany kukurydzy na słabe gleby wybrać? 

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O TROPICAL DENT

Wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą i odpowiemy na pytania dotyczące odmian kukurydzy Tropical Dent.

Źródła:

  1. Opłacalność upraw kukurydzy na ziarno i na kiszonkę (i-rolnik.pl)
  2. Kukurydza na ziarno - czy to się opłaca? - Kalendarzrolnikow.pl - lepsza strona polskiego rolnictwa.
  3. Wzrasta opłacalność uprawy kukurydzy na ziarno. Ile można zarobić? - Wiadomości Rolnicze Polska (wrp.pl)
  4. Opłacalność uprawy kukurydzy na ziarno (uprawakukurydzy.pl)
  5. Czy uprawa kukurydzy na ziarno jest opłacalna? Zobacz aktualną kalkulację! - AgroNews - Wiadomości rolnicze - Ceny rolne
  6. Jak wygląda obecnie opłacalność produkcji kukurydzy na ziarno? - Wiadomości Rolnicze Polska (wrp.pl)
  7. Kukurydza na ziarno - kalkulacja opłacalności - AgroNews - Wiadomości rolnicze - Ceny rolne