facebook pixel 1 facebook pixel 2

Jaka odmiana kukurydzy najlepiej plonuje?

Odpowiedni dobór odmiany jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na sukces prowadzonej uprawy kukurydzy.

jaka kukurydza najlepiej plonuje

Jednak wbrew pozorom decyzja nie należy do najprostszych. Każdy rolnik chce, aby jego kukurydza dała wysoki plon o jak najniższej wilgotności. Dowiedz się, czym kierować się przy wyborze odmiany kukurydzy.  Bądź gotowy na kolejny sezon na kukurydzę i uzyskaj rekordowe zbiory.

Zastanawiasz się, jak uzyskać wysoki plon kukurydzy? Poznaj najważniejsze czynniki wpływające na wysoką wydajność kukurydzy z hektara

Kukurydza typu flint czy dent?

Czy wybierając materiał siewny kukurydzy postawić na ziarna typu flint czy dent?  Różni je nie tylko kształt ziarna, ale przede wszystkim wiele aspektów agrotechnicznych, które przekładają się na strategię prowadzenia uprawy. Ziarno dent jest wydłużone i spłaszczone, a na jego szczycie znajduje się charakterystyczne zagłębienie, z kolei ziarno flint jest zaokrąglonego kształtu. Natomiast to to, co znajduje się wewnątrz ziarna różnicuje wiele cech obu typów, ponieważ w ziarnie typu dent dominuje skrobia typu mączystego, a w ziarnie flint, skrobia typu szklistego. Nasiona kukurydzy na ziarno typu dent odznaczają się wyższym potencjałem plonowania. Z kolei  kukurydza na ziarno o ziarnie typu flint może być wysiewana w glebę o temperaturze równej nawet 6°C, mają większy wigor początkowy, a także bardzo dobrze tolerują chłody. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie – która odmiana jest lepsza. Dlatego na bazie tych obu typów tworzone są formy pośrednie, łączące najbardziej wartościowe cechy tych dwóch skrajnie różnych typów genetycznych.

Wczesność odmian kukurydzy, a plon kukurydzy

Niezależnie od wyboru typu ziarna, przy wyborze odmian kukurydzy powinniśmy kierować się również jej wczesnością, określaną za pomocą wskaźnika FAO. Pod względem wczesności kukurydzę możemy podzielić na trzy grupy:

  • Odmiany wczesne (FAO 180–230)
  • Odmiany średnio wczesne (FAO 240–250)
  • Odmiany średnio późne (FAO 260–290)

Z czego, najbardziej uniwersalne są średnio wczesne odmiany kukurydzy na ziarno, które mogą być uprawiane na większości obszaru Polski. Najwyższym plonowaniem charakteryzują się mieszańce średnio późne, jednak ze względu na późne dojrzewanie ich uprawa wiążę się z większym ryzykiem. Ich ziarno w trakcie zbioru jest bardziej wilgotne przez wydłużony okres wegetacji. Najmniej ryzykowna jest uprawa  odmian wczesnych, jednak plonowanie kukurydzy jest wówczas niższe średnio o 5%, w porównaniu do odmian średnio wczesnych. Warto zatem wybierać odmiany wczesne o niskim FAO, jednak plonujące na poziomie średniowczesnym, takie jak ES Yakari oraz średniopóźne odmiany dosychające zdecydowanie efektywnej od konkurencji i zachowujące jednocześnie wyższy potencjał plonowania, takie jak LID3306.

Stabilność plonowania kukurydzy

Coraz częściej występujące niekorzystne warunki pogodowe, nie pozostają bez wpływu na wysokość i jakość uzyskanego plonu ziarna kukurydzy. Zatem priorytetem producentów jest uniezależnienie się od nich. Dlatego przy wyborze kukurydzy do siewu należy zwracać uwagę nie tylko na plenność odmiany, ale również jej stabilność plonowania w latach. Wybór odmian wykazujących zwiększoną tolerancję na warunki stresowe pozwala uzyskać plon ziarna na wysokim poziomie nie tylko w latach o sprzyjających warunkach, ale również w tych, kiedy występują niekorzystne warunki pogodowe, a także na słabszych stanowiskach glebowych.

Szybkość dosychanie na polu i w suszarni

Oprócz wysokości uzyskanego plonu, drugim, nie mniej ważnym parametrem podczas zbioru kukurydzy na ziarno jest jego wilgotność. Sprzedając zbyt mokre ziarno, hodowcy kukurydzy muszą liczyć się ze znacznymi potrąceniami w skupie. Z kolei suszenie zbyt mokrego ziarna znacznie podnosi koszty uprawy kukurydzy, zmniejszając jej opłacalność. Biorąc pod uwagę aktualne ceny suszenia kukurydzy, koszt wysuszenia ziarna kukurydzy o wilgotności 38% do wilgotności docelowej na poziomie 14% jest średnio o ponad 30% wyższy niż osuszenie do tej samej wilgotności ziarna o wilgotności 30%.

Poznaj dobre odmiany kukurydzy na ziarno

Do siewu kukurydzy polecamy odmiany Tropical Dent® łączące w sobie zalety europejskiego flinta z wydajnością i stabilnością plonowania dentów. Jedną z ich unikalnych cech jest zdolność do szybkiego oddawania wody, dzięki czemu zyskujesz szybkie dosychanie kukurydzy zarówno na polu, jak i w suszarni. Pozwala to na sprzedaż mokrego ziarna bez potrąceń oraz  obniżenie kosztów suszenia. Wybierz odmianę o odpowiedniej wczesności i ciesz się wysokimi plonami:

Odmiany kukurydzy wczesne:

Odmiany kukurydzy średniowczesne:

Odmiany kukurydzy średniopóźne:

Uprawiana na słabych glebach kukurydza wymaga odpowiedniego podejścia.  Sprawdź jakie jakie odmiany kukurydzy na słabe gleby wybrać.

SPRAWDŹ, JAKA ODMIANA ZAPLONUJE NAJLEPIEJ NA TWOIM POLU

Oddzwonimy do Ciebie, jeśli tylko zostawisz nam swoje dane w poniższym formularzu.

Źródło:

  • nawozy.eu/wiedza/porady-ekspertow/rosliny/kukurydza-wybrac-flint-czy-dent.html
  • Biernacki J., Bereś P., Czubiński T., Daleszyński J., Grzanka M., Piechota T., Sobiech Ł.m Wakerowska M. Kukurydza na ziarno i kiszonkę. Przewodnik polowy. 2020. Top agrar. ISBN 978-83-7940-004-1
  • igrit.pl/artykul/kukurydza-stabilnosc-plonowania-w-zmiennych-warunkach-1917